Easy ways to save money when living on your own

Posted September 7, 2015 by Paula in Advice, My Life / 0 Comments

Easy ways to save money when living on your own

I’ve been living on my own for three years now, and here are a few easy ways that I’ve learned to save money and cut the costs of my bills.

Let go of cable

Think about how much you’re paying for just one person to watch TV. Is it worth it to you? For me, it wasn’t. So, when my promotion ran out, I decided to ditch cable. By just having Netflix and internet, I save around a hundred dollars every month.

Get rid of the land line

If you live alone and have a cell phone (who doesn’t?), there’s no need for a land line. I had a package with my cable company that included a land line, but I never hooked it up. As soon as the promotion ended, you guessed it, I dropped it.

Monitor your heat and air

One good thing about living alone is that you can adjust the heat and air just for yourself. In the Winter, keep your apartment around 68 degrees, and turn it down to 65 when you leave the house. I did this and it knocked about $50 off my heating bill when I compared it to the Winter before when I didn’t know any better.

In the Summer, keep the apartment around 75 degrees. I have to work my way up to that, so I don’t burn up, but it’s worth it to keep my bill low and save money. It’s not for me, but some people are even going without air condition.

Unplug appliances when not in use

Keep all your small appliances, computers, and TV unplugged. My sister and I did a test with that at our parents house years ago, we knocked about $8 off the bill by just unplugging our TV when we weren’t using it.

Buy non perishables in bulk

Look at the non perishables on your grocery list. What can you buy in bulk? I buy the biggest package of toilet paper and the biggest box of detergent. Based on the ounces, it would take three or four of the smaller packages to equal the amount in the larger ones. So, I save about 4 to 5 dollars by purchasing in bulk. And I buy the largest bottles of shampoo and conditioner, and the double packs of toothpaste. I’m also saving on time because I don’t have to buy these items as often.

Pack your lunch

Eating out everyday for lunch gets expensive. Think about how much you’re spending. I was spending $10 to $15 dollars everyday on food! Which is 40 to 60 dollars a rotation! So I started packing my lunch. Left overs and sandwiches work just fine, and save money in the long run.

So, do you live alone? What do you do to save money? Share your tips in the comments.

Divider

Leave a Reply

CommentLuv badge